Zdobądź cenną wiedzę na temat choroby alkoholowej

Dlaczego wyjście z alkoholizmu jest tak trudne?

Alkoholizm bywa nazywany różnie. Określa się go jako chorobę cywilizacyjną, psychiczną czy społeczną. Jednak niezależnie od wszystkiego z pewnością osobom, które nie miały z nim do czynienia ciężko jest zrozumieć, dlaczego wyjście z tej choroby jest tak trudne, a dla niektórych nawet niemożliwe.

Odpowiedź na pytanie: jak leczyć alkoholizm? – nie jest więc w pełni jednoznaczna. Dużo zależy od konkretnego przypadku, a każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia.

Dobrowolne leczenie alkoholika

Wyjście z nałogu jest bardzo trudne, szczególnie dla psychiki osoby chorej. Specjaliści najczęściej uznają, że największą skuteczność gwarantuje dobrowolne leczenie alkoholika. Prawdą jest bowiem, że aby wyjść trwale z nałogu osoba musi sama tego chcieć, podjąć taką decyzję i znaleźć w sobie wewnętrzną motywację.

Gdzie leczyć alkoholika?

Pojawia się jednak pytanie: Gdzie leczyć alkoholika? Jest ono kluczowe. Istnieje wiele szpitali i publicznych placówek w Polsce, które zajmują się terapią alkoholową. Jednak mają one pewne ograniczenia.

  • Osoba na skierowanie, na fundusz, może pozostać w takiej placówce określony czas,
  • następnie zwykle stosuje się spotkania ambulatoryjne z psychologiem,
  • zaleca się wizyty u psychiatry, ale również terapię grupową.

Niestety nie każdy jest w stanie w tak krótkim czasie zacząć radzić sobie poza ośrodkiem i niestety wiele osób szybko wraca do picia. W prywatnym ośrodku leczenia uzależnień nie musisz martwić się powyższymi sprawami. Indywidualne podejście i całodobowa opieka to klucz do wyzdrowienia.

Leczyć musi się cała rodzina

Niestety często zapominamy o fakcie współuzależnienia, które dotyczy głównie małżonków. Takie osoby również powinny podjąć terapię u psychologa i uczęszczać na specjalne spotkania grupowe. Jeśli w rodzinie są nieletnie dzieci to warto przedyskutować ich sytuacje z psychologiem i podjąć ewentualne działania.

Dorosłe dzieci z kolei mogą uczęszczać na terapię dla dorosłych dzieci alkoholików (DDA). W ten sposób cała rodzina wychodzi z nałogu razem z osobą pijącą. Jest to niezbędne dla powodzenia terapii.

Adres

ul. Radości 987C Kielce

Chcesz się skontaktować?