Zdobądź cenną wiedzę na temat choroby alkoholowej

Żeby zacząć najpierw trzeba przestać pić

Wiele osób zastanawia się, na czym polega leczenie alkoholika? Jest to z pewnością proces niezwykle złożony i trudny. Biorą w nim udział wszyscy bliscy członkowie rodziny, gdyż są oni współuzależnieni. Aby rozpocząć leczenie alkoholizmu należy rozpocząć od oczyszczenia organizmu – odtrucia, oznacza to, że osoba, która rozpoczyna terapie nie może mieć w swoim organizmie nawet śladowych ilości alkoholu. Tak więc żeby zacząć najpierw trzeba przestać pić.

Etapy leczenia alkoholizmu

Jeśli chodzi o etapy leczenia alkoholizmu to nie zawsze są one jednoznaczne. Przede wszystkim należy

  • oczyścić organizm z alkoholu.
  • Kolejnym krokiem są spotkania z psychologiem, grupa terapeutyczna i rozmaite zajęcia terapeutyczne.

Ich zadaniem jest przywrócenie alkoholika do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, nauczenie go poprawnych zachowań, które nie uwzględniają sięgania po butelkę.

W późniejszym czasie są one utrwalane. Osoba uczy się radzić sobie ze swoimi słabościami oraz w sytuacjach kryzysowych. Pomocny jest kontakt z psychologiem i możliwość rozmowy w chwili gdy pojawiają się emocje i gorzej się czuje. Na ostatnim etapie wraca się z ośrodka do normalnego funkcjonowania, pracy i rodziny. W tym czasie jeszcze należy kontynuować terapię ambulatoryjną, spotykać się z psychologiem i chodzić na spotkania grupy terapeutycznej, gdyż pomaga to wytrwać w trzeźwości.

Metody leczenia alkoholizmu

Każdy ośrodek leczenia alkoholizmu pracuje nieco inaczej. Niektóre stosują swoje autorskie metody leczenia alkoholizmu i cieszą się z dobrych rezultatów. Najważniejsze jednak wydaje się pomaganie jednostce i podejście indywidualne, a nie traktowanie pacjentów jako tłumu, który robi wszystko to samo.

Każdy pacjent jest inny, picie mogło wyniknąć z zupełnie innych przyczyn, a niekiedy dopiero ich poznanie prowadzi do sukcesu terapeutycznego. Czasem trzeba sobie zdać sprawę z tego co dzieje się w nas, aby znaleźć sposób na naprawienie tego i ruszenie naprzód. Taka właśnie powinna być każda skuteczna metoda leczenia alkoholizmu.

Adres

ul. Radości 987C Kielce

Chcesz się skontaktować?