Zdobądź cenną wiedzę na temat choroby alkoholowej

Leczenie alkoholizmu

Alkoholizm to trudna choroba, która trawi wiele rodzin i relacji, wpływa na kolejne pokolenia, bo choruje cała rodzina. Jednak ze społecznego puntu widzenia nadal określamy ją mianem własnego wyboru i piętnujemy osoby, które są chore i nie mogą samodzielnie poradzić sobie ze swoją trudną do zwalczenia dolegliwością. Leczenie alkoholizmu jest trudne i wieloetapowe, muszą w nim brać udział wszyscy bliscy, bo nawet jeśli wydaje im się, że tak nie jest to z pewnością są współuzależnieni.

Od czego zacząć leczenie alkoholizmu?

Odpowiedź na pytanie: od czego zacząć leczenie alkoholizmu? Nie jest wcale taka jednoznaczna. Dużo zależy od tego, na jakim etapie znajduje się sam chory i jak wygląda jego uzależnienie.

U niektórych pacjentów w pierwszej kolejności niezbędny jest detoks – odtrucie organizmu, a dopiero później można rozpoczynać właściwy odwyk alkoholowy, który dzięki właściwemu podejściu terapeutycznemu ma prowadzić do całkowitej abstynencji i pozbycia się problemów emocjonalnych, psychologicznych i zdrowotnych spowodowanych nadużywaniem alkoholu.

Trudne początki – leczenie z alkoholizmu

Często już na samym początku popełniany jest ważny błąd. Alkoholik często zgłasza się na leczenie, gdyż jest osobą niezwykle wrażliwą i dostrzega jak bardzo rani i krzywdzi swoich bliskich. Robi to więc dla nich, czasem za ich namową. Jest to więc motywacja zewnętrzna. Leczenie z alkoholizmu nie może się na niej w pełni oprzeć, bo poniesie klęskę.

W związku z tym na pierwszym etapie konieczne jest doprowadzenie do zmiany motywacji zewnętrznej w wewnętrzną. W konsekwencji alkoholik sam będzie chciał się leczyć i znajdzie w sobie ogromne siły do osiągnięcia sukcesu i utrzymania stanu trzeźwości.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie alkoholika?

I tak i nie. Alkoholikiem jest się do końca życia, jednak tylko od chorego zależy czy terapia da pozytywne rezultaty i będzie niepijący. Z pewnością nie jest to łatwe, wymaga wsparcia bliskich osób i ogromnej woli walki, jednak istnieje wiele przypadków, które potwierdzają, że jest to możliwe.

Adres

ul. Radości 987C Kielce

Chcesz się skontaktować?